Realizacje

Zadaszenie sceny plenerowej w Stalowej Woli

Sceny plenerowe cieszą się coraz to większą popularnością. Daje nam to okazję do zaprezentowania swoich możliwości inżynieryjnych. W grudniu 2017 roku przygotowaliśmy projekt konstrukcji i już wiosną mogliśmy pochwalić się realizacją. Inwestycja powstała na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Przekrycie dachowe zaprojektowano jako całoroczne zadaszenie membranowe rozciągające się nad sceną. Swoją formą konstrukcja przypomina siodło. Membrana rozciąga się pomiędzy łukowymi dźwigarami dachowymi, które zostały oparte na postumentach fundamentowych w sposób sztywny. Maksymalne wymiary amfiteatru w rzucie z góry wynoszą 14,50 m x 10,89 m. W najwyższym punkcie wysokość konstrukcji dochodzi do 5,9 m.

Zadaszenie membranowe trybuny stadionu MOSiR w Sieradzu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sieradzu doczekał się przebudowy Stadionu. Nasz wkład również jest tam widoczny. Nad środkową częścią trybuny rozpościera się zadaszenie membranowe w konstrukcji stalowej. Dźwigary dachowe wykonane są z giętych rur stalowych przymocowanych na sztywno do łukowych ram. Pomiędzy dźwigarami zamocowana jest membrana napinana za pomocą blach węzłowych i śrub napinających. Maksymalna wysokość konstrukcji wynosi około 8,5 m licząc od poziomu murawy. Długość zadaszenia to około 57m, a szerokość to około 12m.

Membranowe zadaszenie tarasu Hotelu Hilton

Sporządziliśmy Projekt Budowlano-Wykonawczy zadaszenia tarasu hotelu „Double Tree by Hilton Warsaw Conference Center & SPA” znajdującego się przy ul. Skalnicowej 21 w Warszawie. Przekrycie dachowe zaprojektowano jako całoroczne zadaszenie membranowe rozciągające się nad tarasem. Zadaszenie o powierzchni około 438,0m2 wspiera się na ramach stalowych. Całość zostanie zamocowana do istniejącej konstrukcji hotelu za pomocą belek napinających. Konstrukcja zostanie posadowiona bezpośrednio na stopach fundamentowych. Maksymalne wymiary zadaszenia w rzucie z góry wynoszą ok. axb = 46,8m x 11,53m. Maksymalna wysokość konstrukcji wynosi ok. 5,09m Odprowadzenie wód opadowych z zadaszenia będzie realizowane za pomocą systemu odwodnienia zastosowanego w ramach, składającego się z otworów znajdujących się na  górze oraz w ich wnętrzu.

Projekt budowy zadaszenia tarasu przewiduje:

  • Wykonanie fundamentów pod zadaszenie
  • Montaż konstrukcji stalowej zadaszenia
  • Montaż poszycia z membrany PVC
  • Montaż obróbki blacharskiej – odwodnienie obiektu, 

Zadaszenie na Polu Golfowym

Sport to nie tylko piłka nożna, a nasze zadaszenia sportowe to nie tylko stadiony. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy zadaszenie przy strefie treningowej dla pola golfowego Karolinka Golf Park. Przekrycie dachowe zaprojektowano jako całoroczne zadaszenie membranowe rozciągające się nad matami treningowymi. Konstrukcja składa się ze stalowych ram i stalowych łuków, na których naciągnięta jest membrana za pomocą blach napinających usytuowanych na zewnętrznych łukach konstrukcji. 

Scena plenerowa w Myszkowie

Zrealizowaliśmy projekt budowlany oraz wykonawczy zadaszenia sceny widowiskowej w obrębie terenu rekreacyjnego Pohulanka w Myszkowie. Konstrukcja została zaprojektowana z słupów o profilach okrągłych zamkniętych oraz rur okrągłych giętych przestrzennie. Membrana napięta na konstrukcji stanowi element nośny. Scena plenerowa została oficjalnie otwarta w 2016r.

 

Membranowa fasada dla Nestle Purina we Wrocławiu

Wykonaliśmy projekt fasady membranowej w kształcie fali o łukach wklęsłych i wypukłych. Membrana jest mocowana i napinana za pomocą specjalnych profili aluminiowych zaprojektowanych przez nasze biuro. Odległość pomiędzy kolejnymi słupami wynosi od 6m do 12m. Wysokość fasady sięga 12m, a jej długość wynosi blisko 190mb. Łączna powierzchnia membrany to prawie 2000m2.

Zadaszenie Skateparku

Opracowaliśmy Projekt Budowlany oraz Projekt Wykonawczy zadaszenia nad istniejącym Skateparkiem w Piasecznie. Celem inwestycji jest ochrona placu i użytkowników przed wpływem warunków atmosferycznych. Przekrycie Skateparku zostało zaprojektowane jest jako całoroczne zadaszenie membranowe rozciągające się nad zachodnią częścią placu. Zadaszenie membrany będzie mieć powierzchnię około 1150,0 m2 i wysokość nieprzekraczającą 13 m. Przez oś zadaszenia poprowadzona zostanie łukowa konstrukcja nośna, która umożliwi wywinięcie membrany w kierunkach zachodnim i wschodnim. Zabieg ten zapewni łatwiejszy dostęp światła dziennego. Uzupełnieniem głównych elementów nośnych są słupy stalowe zlokalizowane po obwodzie zadaszenia. Od strony południowej zadaszenie opada równomiernie i spotyka się z łukiem prostopadłym tworząc geometrię tunelu. Przewiduje się umieszczenie pod konstrukcją zadaszenia dodatkowego oświetlenia, przez co obiekt będzie mógł być funkcjonalny również po zmroku.

Zadaszenie membranowe Amfiteatru w Tomaszowie Lubelskim

W październiku 2014 zakończyliśmy prace projektowe nad zadaszeniem membranowym sceny Amfiteatru w Tomaszowie Lubelskim. Projekt wykonaliśmy na zlecenie biura architektonicznego "WIMAR - pracownia projektowa". Konstrukcja stalowa została zaprojektowana z rur okrągłych giętych przestrzennie. Membrana w kształcie siodła rozpięta pomiędzy dźwigarami stanowi element nośny konstrukcji. Łączna powierzchnia zadaszenia sceny i widowni to około 700m2.

Amfiteatr w Świnoujściu

Wykonaliśmy projekt membrany zadaszającej Amfiteatr w Świnoujściu wraz z elementami napinającymi. Zadaszenie ma kształt parasola, membrana jest opięta na stalowych dźwigarach kratowych i napinana na jej końcach za pomocą blach węzłowych. Dodatkowo zastosowano liny zapobiegające przed nadmiernymi przemieszczeniami membrany spowodowane ssaniem wiatru. Łączna powierzchnia zadaszenia to 2900m2 (membrana główna 2600m2, mambrany boczne 250m2). Zadaszenie zostało wykonane z dwóch typów materiału firmy Mehler Texnologies.

Zadaszenie tarasu w Brennej

Oprócz dużych projektów realizujemy także mniejsze obiekty takie jak np. zadaszenie przy rodzinnym domu.  Zadaszenie rozciągające się nad tarasem zostało zaprojektowane jako całoroczne zadaszenie membranowe o powierzchni około 36 m2. Przykrycie wspiera się na jednym słupie stalowym, dwóch odciągach oraz konstrukcji żelbetowej z belką napinającą. Maksymalne wymiary w rzucie z góry wynoszą nieco ponad 8m a maksymalna wysokość konstrukcji to około 3,5m.  Do wizualnej całości membranowego zadaszenia dochodzą wpasowane w konstrukcję żelbetową gabiony.

Modułowe zadaszenie myjni samochodowej

Jakiś czas temu powstała koncepcja zadaszenia myjni samochodowej. Membranowe zadaszenie zaprojektowano jako modułowe konstrukcje. Elementy ustawione naprzemiennie utworzyłyby efektowny obiekt. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania byłaby ewentualna możliwość zmiany miejsca jednej lub kilku modułów. Nocą z kolei podświetlona konstrukcja nie tylko oddaje lekkie światło ale również cechuje się nowoczesnością i przyciąga wzrok.

Amfiteatr pod Grojcem - Żywiec

Na zlecenie MOSTMARPAL sp z o.o. wykonaliśmy częściowy projekt konstrukcji membranowego zadaszenia Amfiteatru w Żywcu:

  • łuk główny wraz ze słupami,
  • pierścień wraz z wieszakami i głowicą utrzymującą membranę,
  • odciągi słupów znajdujących się za sceną,
  • napinacze membrany głównej przezroczyste,
  • świetliki membranowe.

Zadaszenie membranowe stadionu piłkarskiego KS NIECIECZA

Na zlecenie firmy TAS Architektura wykonaliśmy projekt wykonawczy konstrukcji stalowej zadaszenia wraz z projektem membrany. Łączna powierzchnia membrany to około 1800m2. Podjęliśmy się zadania pomimo zawrotnych terminów. 

Membranowa ściana osłonowa Amfiteatru pod Grojcem - Żywiec

Wykonaliśmy projekt konstrukcji membranowej ściany osłonowej, będącej uzupełnieniem zadaszenia Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu. Konstrukcja stalowa ściany została zaprojektowana z profili okrągłych zamkniętych. Membrana napięta na konstrukcji stanowi element nośny, napinana jest za pomocą blach węzłowych i śrub napinających.

Rozbudowa zadaszenia stadionu żużlowego w Toruniu

Nadzór budowlany - EXBUD SKANSKA S.A.
W 2010 r. podjęliśmy się nadzoru nad rozbudową zadaszenia stadionu żużlowego w Toruniu. Prace budowlane odbywały się na wysokości ponad 30m i polegały na rozbudowie istniejącej konstrukcji stalowej. Niezwykle trudne zadanie zarówno pod kątem projektowym jak i wykonawczym. Prace odbywały się pod presją czasu oraz okiem kamer lokalnych mediów, co stanowiło dodatkowe utrudnienie. Dzięki umiejętnościom i determinacji wszystkich uczestników tego trudnego przedsięwzięcia stadion cieszy się całkowicie zadaszonym torem żużlowym.

Scena widowiskowa w Kobierzycach

Wykonaliśmy projekt budowlany oraz wykonawczy zadaszenia sceny widowiskowej budynku zaplecza sportowo - kulturowego w Kobierzycach. Projekt obejmował wykonanie fundamentów pod konstrukcję zadaszenia oraz wykonanie zadaszenia sceny składającego się ze stalowej konstrukcji wsporczej i przekrycia membranowego. Powierzchnia całorocznego zadaszenia membranowego wynosi około 215m2. Membrana napięta na konstrukcji stanowi element nośny. Maksymalne wymiary zadaszenia w rzucie wynoszą 24,55m x 22,19m. Maksymalna wysokość konstrukcji mierzona od poziomu gruntu wynosi około 9,82m. 

Amfiteatr w Łomiankach

Zrealizowaliśmy projekt budowlany oraz wykonawczy budowy sceny widowiskowej znajdującej się przy Centrum Kultury w Łomiankach. W ramach projektu wykonaliśmy zadaszenie membranowe wraz z konstrukcją wsporczą oraz wykonaliśmy konstrukcję sceny. Konstrukcja zadaszenia składa się  z dwóch słupów o profilach okrągłych zamkniętych. Membrana PCV została naciągnięta do elementów napinających na słupach stalowych oraz węzłów podporowych punktowych i liniowych. Napięta membrana stanowi element nośny konstrukcji a powierzchnia zadaszenia wynosi około 106m2. Maksymalna wysokość kosntrukcji mierzona od poziomu gruntu wynosi ok. 7,10m. 

Zadaszenie membranowe targowiska miejskiego w Pelplinie

Na zlecenie firmy Want sp. z o.o. wykonaliśmy projekt membranowego zadaszenia Targowiska Miejskiego w Pelplinie. Zakres prac obejmował wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego konstrukcji stalowej wraz z membraną. Obiekt został zrealizowany i oddany do użytku w 2014 r.
Zobacz zdjęcia i wizualizacje obrazujące jak powstawał ten obiekt.

Zadaszenie na Placu Zabaw

Wykonaliśmy Projekt membranowego zadaszenia placu zabaw na patio, przy ul. Świdnickiej 31 we Wrocławiu. Przekrycie dachowe zaprojektowano jako całoroczne zadaszenie membranowe  rozciągające się nad placem zabaw. Zadaszenie o powierzchni około  20,0m2 wspiera się na czterech słupach stalowych. Słupy stalowe zaprojektowano wraz z odciągami stalowymi. Wymiary zadaszenia w rzucie z góry wynoszą ok. 9,25m x 4,40m. 

Stadion Śląski w Chorzowie

Obliczenia statyczne, ekspertyza awarii zadaszenia - INSTYTUT TECHNIKI BUDOWLANEJ
Stadion Śląski to chyba jeden z najbardziej pechowych obiektów w Polsce. Podczas przebudowy tego obiektu doszło do awarii zadaszenia, pękły elementy mocujące - liny radialne. Wykonaliśmy obliczenia numeryczne zadaszenia linowego, które pomogły w ustaleniu przyczyn awarii. Wykonanie tak trudnego zadania było dla nas ogromnym wyzwaniem. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, które do obliczeń inżynierskich używają oprogramowania SOFiSTiK.

Lądowisko dla helikopterów - Centrum Leczenia Oparzeń - Siemianowice Śl.

PROJEKT KONSTRUKCJI STALOWEJ DLA MOSTMARPAL sp z o.o.
Wykonaliśmy projekt konstrukcji stalowej płyty lądowiska helikopterów dla Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl. Elementy konstrukcyjne zostały dopasowane do sprzętu znadującego się na placu budowy. Powstałe lądowisko znajduje się nad budynkiem czynnego szpitala. Obliczenia statyczne zostały wykonane przy pomocy oprogramowania SOFiSTiK. Model konstrukcji powstał przy pomocy oprogramowania SolidWorks. 
Technologia e-Drawings wykorzystana do komunikacji pomiędzy wykonawcą a naszym biurem projektowym usprawniła proces produkcji konstrukcji stalowej. 

Zadaszenie żaglowe w Łodzi

Sporządziliśmy projekt wykonawczy zadaszenia żaglowego znajdującego się przy Domu Kultury w Łodzi. W jego zakres wchodziło wykonanie fundamentów pod konstrukcję zadaszenia oraz wykonanie zadaszenia sceny składającego się ze stalowej konstrukcji wsporczej oraz przekrycia membranowego. Membrana PCV napięta za pomocą blach węzłowych na konstrukcji, stanowi element nośny. Membrana tworzy całoroczne zadaszenie  o powierzchni około 31m2 .

Zadaszenia tego typu zainspirowane są tradycjami żeglarskimi poprzez wykorzystanie materiałów o najwyższym stopniu nieprzemakalności i użycie stalowych linek w konstrukcji, które zapewniają odporność na silne porywy wiatru. Zadaszenia żaglowe wykonuje się z rozciągliwej membrany napiętej między kilkoma punktami zakotwienia, pokrytej dodatkowo PCV. Istnieje możliwość montażu markiz żaglowych zarówno w postaci wolnostojącej, jak i do elewacji budynku, dlatego też wykorzystywane są one najczęściej w altanach ogrodowych, tarasach domów i ogródkach restauracyjnych.

Zadaszenia membranowe Roller Coastera F1- Energylandia

Wiosną 2016 r. zaangażowaliśmy się w wzbogacenie w nasze konstrukcje największego w Polsce Roller Coastera F1 w Rodzinnym Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze. W zakres naszych prac wchodziły projekty oraz montaż wszytkich konstrukcji w miejscach docelowych. Wykonaliśmy kompleks konstrukcji stalowo-namiotowych o łącznej powierzni poszycia membranowego około 1900 m2 w skład których wchodzą obiekty takie jak tunel na łuku nad torem, stację załadowczą, stację magazynową, konstrukcję dachu symulatora jazdy, zadaszenie namiotowe wraz z konstrukcją wsporczą tunelu odcinka startowego, konstrukcja dachu kontenera sterowniczego oraz pobliskie zadaszenia przeznaczone do celów handlowych i reklamowych. 

KWK "Jankowice"

Projekt przejezdnego rusztowania wiszącego (remont mostu przenośników taśmowych 42m x 6m) - CARBO ECO. W 2012 roku na zlecenie firmy CARBO ECO wykonaliśmy projekt specjalistycznego rusztowania wiszącego przeznaczonego do remontu mostu przenośników taśmowych na kopalni KWK Jankowice. Rusztowanie poruszało się po rolkach wzdłuż pomostu, ułatwiając zmianę miejsca prowadzonych prac. Nasze rusztowanie było lekkie i proste w montażu. Model obliczeniowy wykonaliśmy w programie SOFiSTiK.

Projekt zadaszenia 'Parasolka'

Nasza jednostka projektowa opracowała projekt wykonawczy wspornikowego zadaszenia membranowego w kształcie parasola. Parasol zaprojektowano jako konstrukcję składająca się z profili okrągłych zamkniętych, wykonanych ze stali oraz membrany stanowiącej element nośny konstrukcji. Maksymalne wymiary zadaszenia w rzucie wynoszą 6 m x 6 m a maksymalna wysokość konstrukcji wynosi 4,895 m od poziomu terenu. Zadaszenie jest projektowane jako tymczasowe zadaszenie membranowe o powierzchni około 31 m2.

Membranowe zadaszenie placu przed chatą góralską hotelu Warszawianka

Zrealizowaliśmy projekt budowlany oraz wykonawczy membranowego zadaszenia, rozciągającego się nad placem przed budynkiem chaty góralskiej hotelu Warszawianka. Zadaszenie całoroczne o powierzchni około 150m wspiera się na siedmiu słupach stalowych. Słupy zostały zaprojektowane wraz z odciągami stalowymi. Maksymalne wymiary zadaszenia w rzucie z góry wynoszą około 15,43m x 14,86m, natomiast maksymalna wysokość konstrukcji wynosi około 5m.    

Budynek SkyDiving w Mirosławicach

Wykonaliśmy prace montażowe elewacji z siatki PVC budynku SKY-DIVING w Mirosławicach pod Wrocławiem. Ponad 1800 m2 ścian zewnętrznych zostało pokryte siatką PVC na specjalnych profilach aluminiowych. Zaprojektowaliśmy oraz zamontowaliśmy również małe, stałe zadaszenie membranowe nad wejściem o powierzchni około 50 m2 . W skład konstrukcji zadaszenia wchodzą głównie; blacha mocująca oraz dwie blachy napinające umiejscowione w strategicznych punktach projektu. 

Polski Koks S.A.

Projekt (optymalizacja) konstrukcji stalowej hali do produkcji kompozytowych paliw stałych. W 2013 r. na zlecenie firmy CARBOPROJEKT Sp. z o.o. wykonaliśmy projekt wykonawczy i warsztatowy hali do produkcji paliw kompozytowych. Obiekt został zlokalizowany na terenie narażonym na szkody górnicze, co dodatkowo utrudniało zadanie. Pomimo krótkiego terminu realizacji projektu (prace rozpoczynaliśmy gdy wykonywano już fundamenty) udało nam się zmniejszyć tonaż z prawie 100 ton na 65 ton. Dzięki naszym rozwiązaniom obiekt jest bezpieczny, a wykonawcy udało się zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Stalowy wiadukt w Tarnobrzegu DK871

Nadzór budowlany - EXBUD SKANSKA S.A.
Budowa wiaduktu w Tarnobrzegu na drodze DK871 to ponad 600 ton stali, montowanej nad czynną trakcją kolejową i drogą wylotową z miasta. Most składał się z ponad 20m belek stalowych o masie przekraczającej 20t. Do montażu tych elementów wykorzystywaliśmy dźwigi samojezdne o udźwigu 350t. Na pewnym etapie budowy musieliśmy montować konstrukcję mostu z dwóch stron jednocześnie, po to, by włożyć element zamykający znajdujący się bezpośrednio nad trakcją. Na montaż i scalenie tego kluczowego elementu mieliśmy tylko 24godziny. Udało się...

Elektrociepłownia Białystok

Nadzór budowlany / projekt rusztowania - MIFAMA S.A. / MOSTOSTAL ZABRZE
Na zlecenie firmy MIFAMA S.A. prowadziliśmy nadzór nad budową zbiorników stalowych na biomasę. Dwa zbiorniki stalowe, każdy o pojemności ponad 1000m3. Ze względu na wymagania projektowe dotyczące jakości wykonywanych spoin na budowie, spawanie montowanych elementów było niezwykle trudne. Musieliśmy wykorzystać najnowsze techniki spawania dostępne na placu budowy. W większości spawanie wykonywane było na wysokości ze specjalnego rusztowania zaprojektowanego przez firmę ABASTRAN.

Urządzenia i elementy przemysłowe

Nasze biuro stale współpracuje z firmą CADEN Leszek Leonów, wykonując przeróżne projekty oraz obliczenia dla części i elementów wykorzystywanych w urządzeniach dla przemysłu. Opracowujemy projekty między innymi belek trawersowych, skidów - konstrukcji stalowych przeznaczonych pod instalacje dla różnego rodzaju przemysłu, stalowe palety, platformy i drabiny przy zbiornikach czy obliczenia zbiorników. Dla wszystkich konstrukcji wykonujemy modele w programie SOFiPLUS lub SOLIDWORKS, robimy zestawienie obciążeń, wykonujemy obliczenia statyczne oraz przeliczamy połączenia. Obliczenia wykonujemy według Eurokodów lub według norm amerykańskich ASCE w zależności od lokalizacji konstrukcji. 

Most przenośnika taśmowego Polski Koks S.A.

POLSKI KOKS S.A. - Projekt (optymalizacja) konstrukcji stalowej mostu przenośnika taśmowego. W 2013 r. na zlecenie firmy CARBOPROJEKT Sp. z o.o. sporządziliśmy projekt wykonawczy i warsztatowy mostu przenośnika taśmowego. Most został zaprojektowany jako jednoprzęsłowa kratownica przestrzenna o rozpiętości około 25m wykonana z profili zimno-giętych i gorącowalcowanych.